The Ambassador
Home › The Ambassador
 


AMBASSADOR SATBIR SINGH

Ambassador Singh was born in August 1960 at Jodhpur, Rajasthan.

After finishing his education in humanities, he became member of the Indian Foreign Service in 1985.

He had diplomatic assignments in Moscow, Stockholm, Bishkek and London in various capacities as Diplomat.

He was Deputy Chief of Mission in Embassy of India, Moscow from February 2006 to May 2010 in the rank of Ambassador. He was Indian Ambassador to Mongolia from May 2010-December 2013.

He was Joint Secretary (Projects) and subsequently Additional Secretary (West Asia and North Africa) in the Ministry of External Affairs from July 2014 to September 2016.

He assumed charge of Ambassador of India to Algeria in October 2016.

He is married.

He is an alumni of the National Defence College.

He is proficient in Russian language.

****



Navigation